Filmy z wakacji – jak się przygotować?

Kto z nas tego nie zna… Wracają znajomi z wakacji i dręczą nas, byśmy z uśmiechem zachwytu i łzą wzruszenia oglądali przydługie i nieskończenie nudne filmy z wakacyjnych wojaży. Co zrobić, by nasze cyfrowe wspomnienia nie przyprawiał znajomych o paniczny strach przed projekcją?

Umiar ponad wszystko

Współcześnie każdy ma przy sobie sprzęt rejestrujący – smartfon, aparat czy kamerę. Zazwyczaj dają one możliwość nagrywania materiału wideo w bardzo dobrej jakości. To kusi, by kręcić dosłownie wszystko, ale im więcej materiału zgromadzimy, tym trudniej przychodzi selekcja i montaż. Przeglądanie wielu długich ujęć tych samych obiektów często nuży już na etapie wyboru filmików, a ułożenie ich w sensowną całość jest niekiedy karkołomnym zadaniem.

„Zaczynaj z wizją końca”

Planujesz dokumentowanie swoich wakacyjnych wrażeń? Pamiętaj, prawdopodobnie będziesz jednocześnie reżyserem, operatorem i montażystą swojego filmu. To wbrew pozorom ułatwia zadanie. Zastanów się: co? (chcesz pokazać w swoim materiale) i po co? (w ogóle go kręcisz). Wyznaczenie celu ułatwi Ci kontrolę nad tym, czy nakręciłeś już wszystko, na czym Ci zależało.

Koniecznie zabierz!

Chociaż wakacyjnym bagażem rządzi reguła: im mniej spakujesz, tym wygodniej będziesz podróżować, warto zabrać ze sobą drobny sprzęt ułatwiający pracę nad filmem z wakacji. Przede wszystkim uchwyt selfie. Nawet najbardziej zachwycające ujęcia przestają urzekać, gdy nagrywamy je trzęsącą się ręką. Przyda się także mały przypinany mikrofon, który znacznie poprawi jakość naszych wypowiedzi. Warto zaopatrzyć się również w zapasową baterię i dysk zewnętrzny, by cieszyć się w pełni twórczą swobodą.

O czym warto pamiętać

Przede wszystkim zacznij od planowania tego, co chcesz swoim widzom pokazać. Dobrze przemyślane ujęcia sprawią, że Twój film będzie spójny i łatwiej unikniesz zbyt długich, nudnych fragmentów. Staraj się filmować wybrane miejsce z różnych stron. Inne kąty, perspektywy, zbliżenia lepiej oddadzą atmosferę pokazywanego obiektu. Zadbaj też o właściwe kadrowanie. To ważne, by odbiorca nie musiał się zastanawiać, co chciałeś mu pokazać. I pamiętaj nie tylko piękne widoki, ale także ludzie, ich emocje pozwolą utrwalić w kadrze niepowtarzalny klimat odwiedzanego przez Ciebie miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *