Warto spędzać czas aktywnie!

Czas wolny często utożsamiamy z upragnioną wolnością. Cieszymy się perspektywą braku obowiązków zawodowych, możliwością robienia, czego dusza zapragnie. Tę wolność jednak sami zazwyczaj chętnie ograniczamy do błogiego lenistwa na kanapie z pilotem w ręku. Taki „odpoczynek” jednak, jak przekonują liczne artykuły i specjaliści od zdrowego stylu życia, nie przynosi odprężenia, nie regeneruje naszych sił fizycznych ani psychicznych.

Im szybciej żyjemy, tym mniej się ruszamy…

Postęp cywilizacyjny przyniósł wzrost poziomu życia i dał nam większą ilość wolnego czasu. Niestety, nie wykorzystujemy go w zgodzie z naturalnymi potrzebami naszego ciała. Coraz częściej brakuje nam odpowiedniej dawki ruchu, niezbędnej do łagodzenia skutków napięcia nerwowego czy zapobiegania groźnym chorobom cywilizacyjnym.

Rusz się, bo warto!

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. To nie tylko prosta droga do zgrabnej sylwetki, ale także ważny czynnik wpływający na wydolność naszego organizmu. Dzięki regularnemu, niekoniecznie intensywnemu, wysiłkowi poprawimy naszą koordynację ruchową, koncentrację, dotlenimy serce, a nawet zadbamy o odpowiedni poziom cholesterolu. Pamiętaj, że codzienna aktywność fizyczna nie bez powodu znalazła się u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia.

Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu

Uprawianie sportów wyczynowych to nie jedyna forma aktywności ruchowej. Na początek wystarczy spacer lub jazda na rowerze. Czas spędzony na świeżym powietrzu w parku czy pobliskim lesie na pewno wprawi nas w dobry nastrój. Nie musimy też wylewać siódmych potów na siłowni. Zamiast męczącego treningu można wybrać lekcje tańca i zaskoczyć znajomych nowymi umiejętnościami na kolejnej imprezie. Dobrym pomysłem będzie też basen czy modny ostatnio spacer z kijkami (nordic walking).

Tak naprawdę nie jest ważne, na jaką formę aktywności fizycznej się zdecydujesz. Wystarczy się po prostu ruszać! Jeśli nie jesteś amatorem intensywnego wysiłku – wybierz inną aktywność. Wszystko będzie lepsze i zdrowsze od biernego siedzenia na kanapie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *